Önéletrajz

Dr. Szarka Miklósné Darvas Gyopár vagyok, 1944 tavaszán a  visszacsatolt Ungváron születtem, ahonnan hamarosan menekülni kellett szüleimnek a közelgő front elől. Visszaköltöztek Pécsre, itt nevelkedtem két testvéremmel együtt. Első örömteli emlékem 4-5 éves koromból, amikor egy kis bazárszerű üzletben sok szép színes ceruzát, festéket, füzetet és rajzlapot nézegettem. Az írószerbolt különös vonzását mai napig érzem; de ennek hatása sokkal később tudatosodott bennem. Az iskolában a rajzórákat szerettem legjobban. Gimnáziumi éveim alatt pedig a művészettörténet és a Zsolnay kiállítás volt rám nagy hatással, melyet sokszor megnéztem. Nagyon tudtam gyönyörködni a szép, színes porcelán vázákban, tányérokban. Később műszaki rajzoló lettem, amikor a pontosságot és a precíz rajzkészségemet fejleszthettem.

1970-ben Szarka Miklós református lelkész felesége lettem, ettől kezdve a papnék életébe és feladataiba kerültem. Négy gyermekünk született, őket neveltük a Pest megyei Bia községben (Biatorbágy). Itt a férjemnek mindenben munkatársa voltam. Ebben az időben nem volt időm és módom arra, hogy saját kedvteléseimmel foglalkozzam. 1991-ben létesült a Református Házasság-és Családsegítő Szolgálat, amelynek megszervezésével, és vezetésével férjemet bízta meg az egyházi vezetőség. Így kerültünk vissza Budapestre, itt tanulhattak tovább gyermekeink. A Családsegítő Szolgálatnál is munkatárs voltam férjem mellett. 2009-ben nyugdíjba mentem, és azóta jut időm arra is, hogy régi vágyaimat megvalósítsam. Lassan megérlelődött bennem az a szép gondolat, amit a görög bölcselőnél, Tatiosz-nál olvastam, hogy: „Hű barát az idő, mert felnyitja a szemeket, meghozza a tisztán látást, tetté érleli a szándékot, alkotássá emeli a gondolatot…” Többek között ez a mondat indított, bátorított, hogy idős fejjel kezdjek új, szokatlan művészeti ágat művelni a préselt virágokkal, levelekkel, színes kartonlapokkal. Miközben egyre jobban elmélyültem a virágok tanulmányozásában, egyre több lelki üzenet bukkant elő bennem, versek, zenék, mondatok társultak a képekhez.  Az önismereten túl, egyre több üzenetet tudtam kifejezni a képekkel. Nagy örömöt jelentett nekem, hogy a törékeny alapanyagokból valami maradandót tudok készíteni. 2014 őszén indult el a kiállítások időszaka, amely még most is tart. 2015 őszén csatlakoztam az Ars Sacra Fesztivál munkájához, a Szilágyi Dezső téri Ref. templomban rendezhettem kiállítást.

„Nagy hálával  gondolok Istenre, aki felnyitotta a szememet arra, hogy az Ő keze alkotásaira pillantva meglássam a szépet, az egyedit egy-egy növény színében,alakjában, erezetében, bársonyos szirmában. Ezeket próbálom átmenteni, felmutatni az embereknek, gyermekeknek, hogy a Teremtő műveit jobban észrevegyék, védjék, óvják, értékeljék a természetben”

SZ.M.D.GY.

Ezt a kis verset nagyon a magam imádságának éltem meg.

magamrol2Lukáts Márta

A havasi gyopár imája

Itt élek a szédítő magasban,
a meredek hegygerincen,
az örvények permén.
Uram, Te rajzoltál, Te mintáztál,
és helyeztél a zúgó rengeteg fölé!
A csillagos világ éteri fénye,
ragyogó napod melegsége,
a tiszta, harmatos levegő üdesége
bontogatta, bársonyozta,
duzzasztotta szirmomat.
Én pedig mi mást tehetnék:
átadom magam titokzatos varázsodnak,
csak növessz, szépíts, fehéríts!
Köszönöm létem minden értékét,
hogy távol tartod tőlem az élet penészét.
A jövő nem aggaszt, mert bízom:
ha itt elszáradok, az égi magaslatokon új életre támadok. Ámen.

Lukáts Márta

Ars poetica

Néha felfedezem magamban az ősember vágyát, aki barlang falára karcolta fel, hogy milyennek képzeli el a SZÉP – et.
Vagy reneszánsz művészek kis inasaként látom magam, akik törték a kezdetleges festéket, olajjal és tojásfehérjével keverték, így kísérleteztek a technikával, hogy látomásaikat a SZÉP-ről, meg tudják alkotni. Fából, vagy textilből készített alapanyagra festettek és kíváncsian lesték, milyen kölcsönhatásba lépnek egymással az anyagok, és a kész művek kifejezik-e az elképzelt, a megálmodott csodát?
Valahogy így érzek én is. Kísérletezek, hajtanak a látomások: fényes ablakokról, rezgő angyalszárnyakról, lebegő ruhafodrokról, színek összhatásairól, gótikus ablakíveken átragyogó színekről. Alapanyagaim a színes kartonlapok, saját fényképeim, természetből ellesett pillanatképek átlátszó fólián, és a törékeny préselt virágszirmok, falevelek, amelyeket gyűjtök úton-útfélen. A természet eredeti műalkotásaiból szeretnék megmenteni valamit alkotásaimban.
A látomás megvan bennem, csak a technikát kell kidolgoznom hozzá. Tanárt még nem találtam ehhez a stílushoz. Egyedül kell kitalálnom a ragasztó, a papír, az átlátszó fólia, és a virágszirmok egymásra hatását. Ehhez rengeteg idő, csend, elmélkedés, türelem, kísérletezés kell! Akkor még nem is beszéltem a kompozícióról, a színek és formák egymásra hatásáról, és az egyszerűség és nagyszerűség egyensúlyáról! Mert az áhított végeredménynek tükröznie kellene, vagy legalábbis meg kellene közelítenie a LÁTOMÁS- t!
Igen, a látomást, amilyennek én láttam a képet lelki szemeim előtt. Például egy angyal lebeg lelki szemeim előtt, ruhája fodrozódik a szélben, száll, kezében tart, óv, féltve visz valamit, egy lelket visz fel a földről az ég felé. Egy emberi lélek ég a kezében, mint egy kis mécses, viszi vissza oda, ahonnan jött. Életünk végén testünk alkotórészeire hullik, és visszatér a földbe, de a lelkünk Isten ajándéka, és ezt meg kell őriznünk, és vissza kell adnunk Alkotónknak földi utunk végén.
Ilyen gondolatok foglalkoztatnak a sok házi munka, és egyéb feladataim között, vajon lesz-e időm, szemem, kezem, türelmem, hogy valamit ezekből megvalósítsak? Az évek gyorsan peregnek, már szemüveget kell hordanom, a lexikonok tele vannak préselt virágokkal, vajon kapok-e időt és erőt arra, hogy feldolgozzam őket? „Nincs technika, nincs szaktudás, csak látomás, csak látomás!”

Budapest, 2010. dec.10.

magamrol

„Minden művészeti alkotás mögött van egy gondolat”.

Ez nekem adva volt régóta a Máté Evangéliumából. Ez volt tehát az alapgondolat.

„Figyeljétek meg a mezei liliomokat, hogyan növekednek: nem fáradoznak, és nem, fonnak, de mondom nektek, hogy Salamon király teljes dicsőségében sem öltözködött úgy, mint ezek közül, akárcsak egy is. Ha pedig a mező füvét, amely ma van, és holnap a kemencébe vetik, így öltözteti az Isten, nem sokkal inkább titeket, kicsinyhitűek? Ne aggódjatok tehát, és ne kérdezzétek: mit együnk, vagy mit igyunk, vagy mit öltsünk magunkra? Mert mind ezeket a pogányok kérdezgetik; a ti mennyei Atyátok pedig tudja, hogy szükségetek van minderre.
De keressétek először az Isten országát, és az Ő igazságait, és ezek is mind ráadásul megadatnak tinektek.”

Máté.6: 28-33.

A másik meghatározó gondolat az IDŐ-ről szól:

„Hű barát az idő, felnyitja a szemeket, meghozza a tisztánlátást, tetté érleli a szándékot, alkotássá emeli a gondolatot…”

Tatiosz

Ez volt az első inspiráló gondolat, amely indított, bátorított erre a munkára 70 éves koromban.

„Magunkban hordunk minden csodát, amelyet kívül keresünk!”

(Sir Thomas Browne angol költő: 1605-1682.)

hagymaAhogy egy hagymának van külső, majd második, harmadik stb. és később belső, majd legbelső héja, végül középen a csíra, amely a következő élet záloga, ugyanígy az embernek is van külső megjelenése, majd egyre belsőbb rétegei, amelyek láthatatlanok, mert ezek már a lélek mélyrétegei. És legbelül a lélek központja, amely lehet a halál utáni új élet záloga.

Ezt a fenti mottót úgy is értelmezhetjük, hogy meg van teremtve bennünk egy sajátos belső lelki világ, amelyhez eszmélődésünk során társításokat keresünk. Olyan képi, zenei, vagy gondolati anyagot, amelynek segítségével lassan kialakul bennünk egy csak ránk jellemző egyéni világlátás. Így, jó esetben megtaláljuk érdeklődési körünket, életünk hivatását, feladatunkat ebben a világban, társunkat, családunkat, és mindennek birtokában lelki békénket.

A kollázs képek üzenete

angelA levágott virágok már a vázában is haldokolnak, még szépek akár egy hétig is, de lassan elhervadnak. Amikor még szépek, akkor préselem le őket. Rájuk zárom a nehéz könyvlapok koporsófödelét. Ténylegesen maghalnak. 4-5 hét múlva kiveszem őket és megnézem, ha szépek, akkor képeket ragasztok belőlük. A színükből lehet, hogy veszítenek, de az üzenetükből NEM! A száraz, préselt virágképek szépek, és azt üzenik, hogy VAN FELTÁMADÁS! Egy új dimenzióban, másféle alakban, de tovább élnek. Ez azt üzeni nekünk, hogy mi emberek is egy másféle formában tovább fogunk élni. Halálunk pillanatában a lelkünk és a szellemünk végleg elválik a testtől. A test eggyé válik a porral, de a lelkünkért Isten – hitem szerint – egy angyalt küld, és ő viszi vissza Isten országába, ahonnan érkezett.

SZ.M.D.GY.